
Hudba a věda patří k sobě. Orchestr FOK zahrál zaměstnancům Akademie věd
09. 06. 2023
Smetanův sál pražského Obecního domu 8. června 2023 zaplnili zaměstnanci a hosté Akademie věd ČR. Na slavnostním koncertu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Darrella Anga si poslechli tři díla evropských romantiků – Clauda Debussyho, Édouarda Lala a Hectora Berlioze.
Hudbu a vědu, na první pohled dva odlišné světy, spojuje podle předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové více, než někteří tuší. Jak zdůraznila, hudba je z podstaty přírodovědná disciplína. „Ve středověku byla součástí sedmera svobodných umění. Patřila do vyššího stupně, kvadrivia, společně s obory, které souvisely s čísly – aritmetikou, geometrií a astronomií. Má tedy s exaktní vědou mnohem více společného, než si mnozí myslí,“ doložila matematický základ hudby na jejím postavení ve středověkém systému vzdělávání.
Věda a hudba nemají bohužel společnou jen vědeckou podstatu: „Hudba, umění, a věda mají spojené osudy i v časech ekonomických debat – jsou totiž první na řadě, když se hledají úspory,“ dotkl se ředitel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Daniel Sobotka plánů, které se v časech ekonomických škrtů povětšinou nepříznivě odrazí na financování kultury i vědy.
Ředitel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Daniel Sobotka a předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová
Vytrvat a inspirovat
Na programu večera byla tři hudební díla: impresionistické Preludium k Faunovu odpoledni Clauda Debussyho, pro nějž skladatel našel inspiraci na světové výstavě v Paříži roku 1889, vzácně uváděný Koncert pro violoncello a orchestr d moll Édouarda Lala, kde publikum okouzlil hrou německý sólista Julian Steckel, a suita Romeo a Julie Hectora Berlioze, která stylem inspirovala i další skladatele. Orchestr vedl cenami ověnčený singapurský dirigent Darrell Ang, šéfdirigent Sečuánského symfonického orchestru.
U uvedených skladatelů lze podle Evy Zažímalové spatřit analogie ke světu vědy: „Při cestě za vědeckými výsledky a uznáním je často rozhodující dostat dobrý nápad, mít otevřené oči a být ve správnou chvíli na správném místě – podobně jako Claude Debussy na světové výstavě.“
Vědci také musejí prokázat houževnatost a nevzdávat se ani po počátečních neúspěších, jako se nevzdal Édouard Lalo po nepříznivých kritikách. Výsledky bádání by pak podle jejích slov měly inspirovat. „Při troše štěstí se tak mohou vepsat do dějin a ovlivnit následovníky v jejich uvažování, jak se to podařilo Berliozovi.“
Za dirigentským pultem stál Darrell Ang.
Akce patřila do série slavnostních koncertů pro zaměstnance Akademie věd ČR, které, stejně jako novoroční představení, organizuje Středisko společných činností AV ČR.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Kniha roku Nakladatelství Academia objasňuje proměny literatury za protektorátu
- Brněnská pracoviště Akademie věd se budou významněji podílet na rozvoji města
- Akademie věd ČR uspěla v prestižní soutěži komunikačních projektů Zlatý středník
- Příklady táhnou. Inspirující vědce ocenila Akademie věd ČR čestnými medailemi
- Zemřel Petr Sommer, vynikající medievista, držitel ocenění Česká hlava
- Stanovisko předsednictva Akademické rady AV ČR k informacím o interním auditu
- Mezi novými členy prestižní organizace EMBO jsou tři z Akademie věd ČR
- Mezinárodní zkušenosti zúročí Akademie věd na Expu v Ósace, říká David Honys
- Prémie Otto Wichterleho podpoří 24 talentovaných mladých vědkyň a vědců
- AV ČR nesouhlasí s návrhem změny pravidel pro spolufinancování evropských fondů