Zahlavi

Archiv Video a audio

Osmá série vzdělávacího cyklu Akademie věd ČR NEZkreslená věda hlásí návrat. Tentokrát se zaměří na teorii her. Strategie, rozhodování, konflikt, spolupráce a hraní her… Jak to souvisí s aplikovanou ekonomií? A víte, co je to vězňovo dilema? Podívejte se na video na kanále YouTube. Odborným garantem dílu je Jan Zápal z Národohospodářského ústavu AV ČR.

Co po sobě zanechali lidé, kteří žili před desítkami tisíc let? Zlatý grál archeologie – kamenné nástroje! Česká archeologická expedice v Ománu zkoumá naleziště přímo oplývající hojností pazourků. Co nám primitivní náčiní o pravěkých obyvatelích může prozradit? Podívejte se na další epizodu Zvěda na YouTube kanálu Akademie věd ČR.

Lidé využívají jen 10 procent kapacity svého mozku. Tak tento mýtus opravdu neplatí! Využíváme ho celý. Jak funguje? Z jakých částí se skládá? Podívejte se na další díl z osmé série oblíbeného animovaného seriálu Akademie věd ČR NEZkreslená věda. Garantem dílu je Petr Klimeš z Ústavu přístrojové techniky AV ČR.

Otevření rozsáhlého osobního archivu a unikátní knihovny prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka si nenechala ujít současná hlava státu Petr Pavel. Pozvala jej předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a ředitel Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, kde se knihovna čítající přes 200 000 svazků nachází.

Umělá inteligence vzbuzuje spoustu otázek. Máme vývoj nových technologií regulovat? A když ano, tak jak? A jak moc otřásá umělá inteligence základy naší demokracie? Poslechněte si, jak na tyto otázky odpovídá filozof a odborník na etické výzvy současných technologií Mark Coeckelbergh z Centra pro environmentální a technologickou etiku – Praha.